S foťákem po Kutnohorsku a Kolínsku #4 - Katedrála v Sedlci

12.04.2022

Ahoj, zdravím vás! :)

Při toulkách Kutnou Horou jsme se už podívali na zdejší turistické aktivity, rozhlednu Kaňk, chrám sv. Barbory a nebo do sedlecké kostnice. V Sedlci se ale nachází ještě jedna velká památka, tak proč jsme ji takto trestuhodně vynechali??? Nebojte se, netrpím žádnou extrémní zapomětlivostí, ale přišlo mi vhodné, aby zdejší katedrála měla svou vlastní kapitolu. Až uvidíte, jaké fotky jsme zde vytvořili, pochopíte, proč se nám tak líbila. Tak jo, vyrážíme! :)

Něco málo z historie

Hned v úvodu je možná vhodné říct, že katedrála v Sedlci je památkou UNESCO a její stavba byla dokončena roku 1320. Dokonce se jedná o historický objekt, který společně s dříve zmíněnou kostnicí připomíná, která část Kutné Hory je nejstarší. Jednalo se totiž o chrám, který byl pod správou nejstaršího řádu cisterciáků v Čechách. Ten byl založen roku 1142.  

Velkou ránu zažila katedrála během husitských válek, jelikož byla roku 1421 vypálena. Trvalo skoro tři století, kdy v Kutné Hoře stály pouhé trosky této dominantní kutnohorské dámy, ale i tak se dočkala svého nového vzhledu. Obnova začala v roce, který se dobře pamatuje - psal se totiž rok 1700. Ačkoli je to možná nevhodné (tímto se omlouvám prvnímu architektovi, kterým byl Pavel Ignác Bayer), nemohu zde nezmínit Blažeje Santiniho-Aichela. Právě tento muž totiž přinesl do katedrály prvky, které dnes turisté tolik milují. Konkrétně se jedná o samonosnou klenbu či točitá schodiště. A říkám vám, na zdejší schodiště prostě nezapomenu! :)

Obnova proběhla, přesto se ale nejednalo o poslední ránu, kterou tato katedrála zažila. Tato rána přišla z jednoho důvodu, kterým bylo rozhodnutí Josefa II. Protože právě tento panovník, který je, mimochodem, pro český dějepis velmi důležitý, rušil kláštery, a díky tomu přišel o svůj majetek i klášter sedlecký. V dnešní katedrále se tak nacházely zásoby mouky. Klášter rovněž (a poměrně logicky) nebyl této změny ušetřen a v jeho prostorách se nacházela tabáková továrna. Jen tak mimochodem, dodnes je Sedlec s tabákem spojovaný, protože za katedrálou se nachází prostor, který je majetkem továrny Phillip Morris

Nicméně se nebojte, katedrála se nakonec k tomu, čemu byla určena (k využívání církví), vrátila roku 1806. Dalším důležitým milníkem je rok 2009, protože právě tehdy se zdejší prostory otevřely veřejnosti. Díky tomuto roku jsme tak mohli navštívit katedrálu i my, byť jsme měli několik let zpoždění, uznávám. :) 

Co se tu dobře fotí?

Když už se tato série jmenuje "S foťákem po Kutnohorsku a Kolínsku", bylo by trestuhodné, pokud bych tu nezmínil právě focení. Přeci jen jsme se do této katedrály vydali za tímto účelem, protože tady se fotí naprosto fantasticky, pokud se zaměřujete alespoň trošku na fotografii architektury. Díky zmíněným architektům, pracujících na obnově katedrály, jsou tu prvky, které by nás mrzely, pokud bychom je "nenastříleli" do fotoaparátu. 

Za zmínku určitě stojí krásná točitá schodiště. Já nejsem sice na focení schodů nijak zaměřený, ale stále dokážu poznat, když to vypadá fakt skvěle. :) Můžete je fotit zespoda či shora a dočkáte se skvělých výsledných snímků. Je ale dobré počítat s tím, že schody vypadají tak dobře, že se na ně chce podívat i spousta dalších turistů. Znamená to tak, že kromě nápadu na dobrou fotku musíte mít i slušnou porci trpělivosti. :) 

Pokud se pořádně nepodíváte na "šnekovitá" schodiště, tak je to, jako kdybyste v kutnohorské katedrále v Sedlci nebyli. Nechali byste se obrat o velký zážitek, protože tím přesně pohled na jednu ze Santiniho prací je. Dobrou zprávou je, že pokud si chcete katedrálu projít kompletně, nemůžete je minout. Po schodišti se totiž dostanete do podkroví sedlecké památky, kde se pravidelně pořádají výstavy obrazů či fotografií. Vzhledem k tomu, že zdejší expozice jsou příjemně nasvícené, můžete návštěvu historické památky propojit s návštěvou galerie :-) 

UPOZORNĚNÍ - Již od roku 2020 je fotografování v katedrále zakázáno. Měli jsme tak výjimku, jelikož naše focení probíhalo v rámci spolupráce s Turistickou oblastí Kutnohorsko a Kolínsko. Moc za tuto možnost děkujeme, protože jsme získali unikátní možnost tento krásný prostor nafotit. 

Co dalšího můžeme v katedrále vidět?

Jestli mám říct něco o katedrále v Sedlci, tak to je rozhodně fakt, že tady se nudit nebudete! Schodiště totiž nejsou jediným lákadlem, jelikož si zde můžete užít i mohutnost chrámu, která vás pohltí. Budete se v ní cítit drobně a možná i trošku bezcenně oproti monumentu, který právě v Sedlci navštívíte. To ale neznamená, že musíte propadat depresím - je naopak příjemné někdy vidět, že stále existuje něco většího a co nás i v dnešní době dokáže překvapit. 

Ať už se zaměříte na sochy, které se v prostoru chrámu nachází, krásně zdobený strop nebo jen vzdušnost tohoto prostoru, vždy budete příjemně překvapení. Zkuste na sebe nechat katedrálu působit, alespoň na chvíli se jí poddejte a budete odcházet s pocitem, že jste si výlet sem skutečně užili. 

Závěrem

Tento výlet do katedrály v Sedlci byl z naší strany užitý na maximum! Pokud mě něco opravdu překvapilo, byla to právě tato památka, od roku 1995 zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Na první pohled se sice v mých očích jednalo o architektonicky zajímavou památku, ale její návštěva mě v minulosti nelákala. Nezbývá, než přiznat, že bych neměl "katedrálu soudit podle obalu". Ve finále jsem byl příjemně překvapený a určitě tu nejsem naposled! Příště už asi přijedeme jako běžní turisté, bez foťáků, ale opět s touhou po příjemném zážitku. :) 

Touto cestou bych rád poděkoval Římskokatolické farnosti Kutná Hora - Sedlec za veškerou ochotu, bez které bychom fotografie z kostnice i katedrály nebyli schopni vytvořit. Zároveň jsme měli možnost vyslechnout zajímavosti o těchto památkách, za což jsme rovněž vděční! Moc děkujeme! :-)

No a my se příště přesuneme do druhého města při našich toulkách Kutnohorskem a Kolínskem. Příště se totiž vydáme do města, kde se potkávají čeští animovaní medvědi. Budu se na vás moc těšit! :-)

Text a fotografie: Aleš Otava