S foťákem po Kutnohorsku a Kolínsku #3 - Zábava v Kutné Hoře

07.04.2022
Ahoj, zdravím vás! :-)

Kutná Hora je město stříbra a velkých zážitků. Že v Kutné Hoře nehrozí turistům nuda, zaručuje hned několik zajímavých aktivit, které lze při výletě do tohoto města podniknout. Během focení pro Turistickou oblast Kutnohorsko a Kolínsko jsme měli možnost hned několik takových aktivit vyzkoušet a řeknu vám, hned se nám fotografická práce líbila více, než doposud. :-) Je samozřejmě náročné, abyste tyto aktivity sami prožívali a do toho pořizovali fotografie. Nám se něco takového přesto podařilo, takže vám můžu být průvodcem i v rámci zábavy, kterou přímo v Kutné Hoře najdete. 

Návštěva památek

Začneme něčím, co je vám asi jasné. Kutná Hora totiž má hned několik významných historických památek, které je možné navštívit. Jedná se samozřejmě o chrám sv. Barbory, kostnici a nedalekou katedrálu v Sedlci, Vlašský dvůr, kostel sv. Jakuba a některé další. V tomto směru bych vám poradil, abyste si v Kutné Hoře našli ubytování, jelikož za jedno odpoledne historické centrum rozhodně neprojdete. Samozřejmě za předpokladu, že si chcete zdejší památky skutečně užít. 

Nedaleko od ikonického chrámu sv. Barbory se navíc nachází Galerie středočeského kraje, kterou můžete znát také pod zkratkou GASK. Zde najdete expozice určené pro mladší návštěvníky, ale také skutečné myslitele. GASK je obrovský prostor, který nabízí zážitek, který byste možná v historickém centru Kutné Hory nečekali. 

Vinná degustace

V těsné blízkosti chrámu sv. Barbory se nachází i vinice, z níž můžeme obdivovat skvělý výhled na město. Představte si potom tu krásu, když jdete na rande se svou partnerkou či partnerem, při západu slunce se zajdete na vinici, přiťuknete si skleničkou vína a užíváte si společný čas v Kutné Hoře. 

Dokonce i právě víno má v Kutné Hoře spojitost s řemeslem, pro toto středověké město tolik typickým. Nález stříbra totiž legenda připisuje mnichu Dominikovi, který při práci na vinici zakopl o stříbrný prut. No, zajímavá historka. :-) Kdo ví, možná vám nějaké další informace k této legendě řeknou zaměstnanci Vinných sklepů Kutná Hora

Ať je to s legendou jakkoli, určitě se jedná o příjemné strávení volného času - pochopitelně v případě, pokud nejste děti! My jsme si s přítelkyní romantický zážitek se skleničkou v ruce vyzkoušeli a co vám budu povídat, stálo to za to! :) Určitě se sem někdy zase vrátíme, byť asi v jinou denní dobu, abychom si mohli užít tu romantiku zdejšího místa zase trochu jinak. Kdybyste to náhodou s alkoholem přehnali, či byste měli příliš kreativní náladu, můžete si udělat nějakou pěknou fotku na Instagram. Kdybyste neměli žádné nápady, zkuste se podívat na svou skleničku s vínem. Však ono vás potom něco napadne. :-)

Elektrokola v historickém centru

Co bychom to byli za turisty, kdybychom neujeli alespoň nějakou část naší cesty na kole? Něco podobného jsme zkrátka nemohli dopustit, takže jsme si v kutnohorském infocentru zapůjčili elektrokola. Moderní dopravní prostředky jsme náležitě využili v historických křivolakých uličkách a dočkali se tak zážitku, který na klasické procházce prostě nezískáte. 

Dokážu si představit, že bych podobnou jízdu na elektrokole podnikl znovu, byť nejsem žádný vášnivý cyklista. Příjemné cestování touto formou bych zvolil i při cestě někam, kam se mi normálně tolik nechce. Kdo ví, třeba bych na místo dorazil s lepší náladou.

Kdyby vás elektrokola zaujala a měli jste touhu je využít, doporučuji zkontaktovat infocentra města Kutná Hora. 

Já osobně jsem si jízdu na kole v centru Kutné Hory užil. Rychlý přesun mezi památkami a to za neustálého "kochání" kolem sebe, je něco, na co se mi těžko zapomíná. No a co bychom to byli za fotografy, kdybychom něco takového nezdokumentovali? :-) 

Kuňk nebo Kaňk?

Teď se ale vydáme mimo Kutnou Horu, konkrétně tři kilometry od centra Kutné Hory, na rozhlednu Kaňk! Právě tady totiž najdete místní restauraci Havířskou boudu, ale pokud ještě nemáte hlad, vydejte se na zdejší rozhlednu. Pro větší komfort můžete volit cestu po schodišti, variantou je ale i výtah. Odměnou za vaši odvahu (pokud trpíte strachem z výšek) potom bude úžasný výhled, díky kterému si budete moci prohlédnout památky Kutné Hory úplně jinak, než doposud. Z takřka ptačí perspektivy totiž uvidíte kostnici a katedrálu v Sedlci, ale i samotné historické centrum Kutné Hory s chrámem sv. Barbory. Jestli jsem totiž za něco opravdu rád, jsou to fotky těchto památek právě z Kaňku! Vy víte, že úplně nejásám, když mám jít na něco opravdu vysokého, ale...když jde o fotku? To by prostě jinak nešlo! :)

Přímo na rozhledně se navíc nachází velmi příjemný personál, který vám zpříjemní tuto návštěvu. Je zde totiž totiž i kavárna a restaurace, díky které váš výlet do 30 metrů vysoké rozhledny Kaňk nabere nový rozměr. My jsme tu s přítelkyní sice na žádném dlabanci nebyli, ale pokud je výstup na rozhledny přesně typem výletu pro vás, určitě to pro vás bude hodně příjemný zážitek. Dávat si třeba řízek a podívat se vpravo na katedrálu v Sedlci...hm, docela dobrá představa! 

Závěrem

Tak jo, fotografové - turisti, odjíždíme! :) Co máme dneska za sebou? Zas a znovu jsme si připomněli, že v Kutné Hoře je spousta aktivit, které nám mají zpříjemnit pobyt v tomto městě stříbra. Je jedno, jestli jsme vášniví návštěvníci památek, galerií, rádi popíjíme víno s výhledem na město, jezdíme na kole nebo rádi stoupáme na rozhledny. Kutná Hora toho prostě nabízí hodně! :) 

My máme obrovskou radost, že jsme mohli tyto turistické aktivity vyzkoušet v rámci naší fotografické spolupráce s Kutnohorskem a Kolínskem. Máme díky tomu mnoho zážitků, které si rádi zase někdy zopakujeme. Vám je mohu jen doporučit a věřím, že budete také nadšení. 

Teď už je ale čas tuto kapitolu uzavřít, abychom si mohli něco představit také příště. Když se na to tak dívám, představili jsme si již kostnici, chrám. sv. Barbory, teď i turistické aktivity, jenže jsme v Sedlci jednu památku úplně vynechali, byť se jedná rovněž o velký turistický zážitek. Příště se tedy podíváme do katedrály v Sedlci!


Text a fotografie: Aleš Otava